საქართველო-სელჩუკების ურთიერთობა XI საუკუნეში
| |
კლასი
|
IX
|
მიზანი
|
საშინაო დავალების შემოწმება, წინარე ცოდნის გახსენება, ინფორმაციის მიღებისა და დახარისხების, ტექსტსა და წყაროზე მუშაობის, არგუმენტირებული მსჯელობისა და წერითი მეტყველების უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
ე.ს.გ. შედეგი
|
ისტ.IX.3. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ქართული სახელმწიფო მმართველობითი სტრუქტურები.
ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
-მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრივობაზე.
-აანალიზებს და ადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას შიდა კონფლიქტებზე.
|
აქტივობა
|
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა 3 წთ
პროვიცირება
1. საშინაო დავალების გამოკითხვა კითხვა-პასუხით 10 წთ
2. გონებრივი იერიშის მეთოდით - ნასწავლი მასალის გახსენება თურქ-სელჩუკების შესახებ. 5 წთ
სიღრმისეული წვდომა:
3. ჯგუფური მუშაობა - მოსწავლეები ამუშავებენ ტექსტსა და წყაროს, გამოკვეთენ საკვანძო საკითხებს დროის დიაგრამის გამოყენებით, ასრულებენ საკლასო სამუშაოს. 15 წთ
4. პრეზენტაცია 5 წთ
5. რეფლექსია 7 წთ
6. საშინაო დავალება - ფოტოალბომი კომენტარებით, მოკლე თხზულების შექმნა XI საუკუნის II ნახევრის საქართველოს საშინაო ვითარების შესახებ.
( დოკუმენტური ფილმის ჩვენება - მართა (მარიამ) დედოფალი)
|
რესურსი
|
სახელმძღვანელო, რვეული, საწერკალამი, თაბახის ფურცლები, დაფა, ცარცი, გენეალოგიური რუკა, სლაიდები, ნოუთბუქი, პროექტორი
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი, ჯგუფური მუშაობისა და ჩართულობის რუბრიკა
|
სასწავლო თემის ავტორი
|
||
პედაგოგი: მაია ესართია
|
||
ზუგდიდი
|
||
ინგირის N1 საჯარო სკოლა
|
||
ქალაქი
|
||
თემის
მონახაზი
|
||
1 თემის
დასახელება
|
||
ორი ქართველის ისტორია საფრანგეთსა და
ირანში
|
||
2 თემის შინაარსი
|
||
კაიროში
მანიფესტაციის დროს ნაპოლეონს გამოეცხადა არაბი შეიხი და წარუდგინა ბედაური
ცხენი, რომლის აღვირი ხელში ეჭირა 11
წლის მამლუქს - რუსტანს. შეიხმა საფრანგეთის სარდალს მეგობრობის ნიშნად ეს
ტაიჭიცა და მისი მხედარიც საჩუქრად მიართვა. ბონაარტემ ხალისით ჩაიბარა ეს
საჩუქარი და საფრანგეთში წაიყვანა ცხენიც და მხედარიც. ამ დღიდან რუსტანი გახდა
ნაოლეონის ამალის განუყრელი წევრი. იმერატორის შტაბში რუსტანი ყველასაგან
გამოირჩეოდა, იყო ,,წარმოსადეგი, შავგრემანი, სახის ფერი არც თუ ძალიან დამწვარი
მზისაგან, მაღალი, ახოვანი.”
ალავერდი ხანი
იყო ირანის სარდალი და პოლიტიკური მოღვაწე – გამაჰმადიანებული ქართველი,
გვარად უნდილაძე. საქართველოდან ბავშვი წაიყვანეს ტყვედ და ეს ტყვე ქართველი
გახდა შაჰ-აბას I-ის მარჯვენა ხელი, მისი სამხედრო რეფორმების ერთ-ერთი
აქტიური გამტარებელი. რაც შეეხება იმას, თუ როგორ აღმოჩნდა ის სპარსეთში,
ზუსტი ცნობები არ არსებობს. ერთი ვერსიით, ის ბავშვობაში მოიტაცეს და ტყვედ
წაიყვანეს, მეორე ვერსიით კი, საქართველოში უნდილაძეთა გვარის დამცრობა ნელ-ნელა
ხდებოდა და ბოლოს იმდენად მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩენილან, რომ აღარაფერი
დარჩენიათ და ალავერდი-ხანი თვითონ წასულა ირანში კარიერის გასაკეთებლად.
მოსწავლეების ორი
ჯგუფი შეიქმნება, მოიძიებენ ინფორმაციებს, შექმნიან სასწავლო რესურსებს:
სლაიდშოუს, გაზეთებს, ბუკლეტებს
|
||
3 საგანი
|
||
საზოგადოებრივი
მეცნიერებები
|
||
4 დონე/კლასი
|
||
საბაზო IX კლასი
|
||
5 განხორციელების დროის ჩარჩო
|
||
1 თებერვლიდან 16-მდე
|
||
თემის საფუძვლები
|
||
6 შინაარსობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები
|
||
· მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს და
დაახასიათოს პიროვნებები, რომლებიც მონაწილეობდნენ ქვეყნის მმართველობაში.
|
||
7 მოსწავლეების
ამოცანები/სწავლის შედეგები
|
||
მოსწავლეები შეძლებენ:
შეაფასონ რუსტამისა და ალავერდი-ხანის
მოღვაწეობ, ისაუბრონ მათ როლზე ირანსა და საფრანგეთში, შეადარონ ერთმანეთს ამ ორი პიროვნების
ისტორია.
|
||
8 მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები
|
||
ზოგადი კითხვა
|
სად და როგორ, რომელ
ქვეყნებში აღმოჩნდნენ რუსტამი და ალავერდი ხანი?
|
|
თემატური კითხვები
|
რომელი საუკუნის
ამბებია გადმოცემული?
|
|
შინაარსობრივი კითხვები
|
რა როლი
შეასრულეს რუსტამმა და ალავერდი ხანმა სხვა ქვეყნის ისტორიაში?
|
|
შეფასების გეგმა
|
||
დიფერენცირებული სწავლება
|
||
სპეციალური საჭიროებები
|
ჯგუფური მუშაობა,
ტექნოლოგიების გამოყენება, გონებრივი იერიშის მეთოდით გამოკითხვა, +
|
|
სასწავლო თემისთვის საჭირო მასალები
|
ტექნოლოგია – ტექნიკა (მონიშნეთ პროექტისათვის საჭირო ტექნოლოგიური უზრუნველყოფა) |
||
ფოტოკამერა
კომპიუტერი (ები)
ციფრული კამერა
DVD ფლეიერი
ინტერნეტკავშირი
|
ლაზერული დისკი
საბეჭდი მანქანა/პრინტერი
პროექტორი
სკანერი
ტელევიზორი
|
VCR, ვიდეო
ვიდეოკამერა
ვიდეო საკონფერენციო
აღჭურვილობა.
|
ტექნოლოგია – პროგრამული უზრუნველყოფა (მონიშნეთ პროექტის ფარგლებში გამოყენებული პროგრამა/პროგრამები )
|
||
მონაცემთა ბაზა/ცხრილები
საგამომცემლო პროგრამები
ელფოსტის პროგრამა
ენციკლოპედია კომპაქტდისკზე
|
ფოტო/სურათების დამუშავება
ინტერნეტძიება
მულტიმედია
|
ვებგვერდის შექმნა
ვორდის პროგრამა
|
ინვენტარი/მასალები
|
თაბახის ფურცლები, ფორმატი, მარკერი, წებო.
|
ინტერნეტრესურსები
|
www.google.ge, ka. Wikipedia.org
|
სასწავლო თემის ავტორი
|
||
პედაგოგი: მაია ესართია
|
||
ზუგდიდი
|
||
ინგირის N1 საჯარო სკოლა
|
||
ქალაქი
|
||
თემის
მონახაზი
|
||
1 თემის
დასახელება
|
||
თამარ მეფე ,,შვიდმნათობიერი“
|
||
2 თემის შინაარსი
|
||
თამარ მეფე იყო
ერთიანი საქართველის მონარქი. იწოდებოდა როგორც „მეფეთ მეფე და დედოფალთ
დედოფალი აფხაზთა, ქართველთა, რანთა, კახთა და სომეხთა, შირვანთა და შაჰანშათა
და მბრძანებელი ყოვლისა აღმოსავლეთისა და დასავლეთისა, დიდება ამა სამყაროსა და
სარწმუნოებისა, მესიის მოვლენილი". მისი მმართველობის პერიოდს ქართველები
„ოქროს ხანას“ უწოდებენ. ამ დროს შენდება ქალაქები, ციხეები, ეკლესიები,
მონასტრები, ხიდები.... ითარგმნება წიგნები, იხატება ეკლესიები, იჭედება ხატები.
ქართველები წარმატებით იგერიებენ ყველა დამპყრობელს, მეტიც, შეტევაზე გადადიან
და იკავებენ თურქეთისა და სომხეთის დიდ ნაწილს.
მოსწავლეების სამი
ჯგუფი შეიქმნება, მოიძიებენ ინფორმაციებს, შექმნიან სასწავლო რესურსებს:
სლაიდშოუს, გაზეთებს, ბუკლეტებს
|
||
3 საგანი
|
||
საზოგადოებრივი
მეცნიერებები
|
||
4 დონე/კლასი
|
||
დაწყებითი VI კლასი
|
||
5 განხორციელების დროის ჩარჩო
|
||
25 თებერვლიდან 10 მარტამდე
|
||
თემის საფუძვლები
|
||
6 შინაარსობრივი სტანდარტები და ინდიკატორები
|
||
· მოსწავლეს შეუძლია განმარტოს და
გამოიყენოს ქრონოლოგიური ერთეულები.
· მოსწავლეს შეუძლია დააკავშიროს
ისტორიული ფაქტები შესაბამის ეპოქებთან.
· მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს
საქართველოს ისტორიის გამორჩეული პიროვნებები.
|
||
7 მოსწავლეების
ამოცანები/სწავლის შედეგები
|
||
მოსწავლეები შეძლებენ:
შეაფასონ თამარ მეფის დროს საქართველოს
საშინაო და საგარეო პოლიტიკა. იმსჯელონ თამარ მეფის პიროვნებაზე, მის
თვისებებზე.
|
||
8 მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები
|
||
ზოგადი კითხვა
|
რა როლი შეასრულა თამარ მეფემ საქართველოს ისტორიაში?
|
|
თემატური კითხვები
|
რომელი წლიდან
მეფობდა თამარ მეფე? ვისი მემკვიდრე იყო?
|
|
შინაარსობრივი კითხვები
|
რომელ წლებში
იყო შამქორისა და ბასიანის ბრძოლები? რა აკავშირებდა შოთა რუსთაველს თამარ
მეფესთან? რომელი მნიშვნელოვანი ძეგლი აიგო თამარის მეფობისას?
|
|
შეფასების გეგმაა
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий