вторник, 2 мая 2017 г.

გაკვეთილი ,,თურქ-სელჩუკები და საქართველო"

საქართველო-სელჩუკების ურთიერთობა XI საუკუნეში
კლასი
IX
მიზანი
საშინაო დავალების შემოწმება, წინარე ცოდნის გახსენება, ინფორმაციის მიღებისა და დახარისხების, ტექსტსა და წყაროზე მუშაობის, არგუმენტირებული მსჯელობისა და წერითი მეტყველების უნარ-ჩვევების განვითარება.
... შედეგი
ისტ.IX.3. მოსწავლეს შეუძლია დაახასიათოს ქართული სახელმწიფო მმართველობითი  სტრუქტურები.

ისტ.IX.5. მოსწავლეს შეუძლია  გაანალიზოს საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენა ქართული სახელმწიფოს წარმოშობასა და განვითარებაზე.
-მსჯელობს კონკრეტულ საგარეო პოლიტიკურ ცვლილებებზე, რომლებმაც გავლენა მოახდინა ქართულ სახელმწიფოებრივობაზე.
-აანალიზებს და ადარებს საგარეო ფაქტორების გავლენას შიდა კონფლიქტებზე.


აქტივობა
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების რუბრიკების გაცნობა 3 წთ
პროვიცირება
1.   საშინაო დავალების გამოკითხვა კითხვა-პასუხით  10 წთ
2.   გონებრივი იერიშის მეთოდით - ნასწავლი მასალის გახსენება თურქ-სელჩუკების შესახებ. 5 წთ
სიღრმისეული წვდომა:
3.   ჯგუფური მუშაობა - მოსწავლეები ამუშავებენ ტექსტსა და წყაროს, გამოკვეთენ საკვანძო საკითხებს დროის დიაგრამის გამოყენებით, ასრულებენ საკლასო სამუშაოს. 15 წთ
4.   პრეზენტაცია  5 წთ
5.   რეფლექსია   7 წთ
6.   საშინაო დავალება - ფოტოალბომი კომენტარებით, მოკლე თხზულების შექმნა XI საუკუნის  II ნახევრის საქართველოს საშინაო ვითარების შესახებ.
( დოკუმენტური ფილმის ჩვენება - მართა (მარიამ) დედოფალი) 
რესურსი
სახელმძღვანელო, რვეული, საწერკალამი, თაბახის ფურცლები, დაფა, ცარცი, გენეალოგიური რუკა, სლაიდები, ნოუთბუქი, პროექტორი
შეფასება
განმსაზღვრელი, ჯგუფური მუშაობისა და ჩართულობის რუბრიკა


Комментариев нет:

Отправить комментарий